Czy wiesz, że korzystanie z karty płatniczej może narazić Cię na utratę środków?
Jak to możliwe? Pomyślisz. Przecież płatność kartą zabezpiecza przed kradzieżą (nie musimy już nosić przy sobie większych kwot) i jest najwygodniejszą formą zapłaty za towary i usługi.
Czy mogą być zatem jakieś minusy tego rozwiązania? Niestety tak. Nowe formy płatności spowodowały także pojawienie się określonych działań przestępczych.
Przedstawiamy jedno z nich.
Skimming – profesja międzynarodowych grup przestępczych
Skimming to kradzież gotówki. Polega na nielegalnym skopiowaniu danych z Twojej karty kredytowej lub bankomatowej. Przestępcy posługują się specjalnym urządzeniem, zwanym potocznie skimmerem, który sczytuje dane z paska magnetycznego Twojej karty. W ten sposób powstaje jej kopia. Uwaga: urządzenia płatnicze i bankomaty nie rozróżniają nielegalnej karty od oryginału. Jeśli przestępca dysponuje sczytanymi danymi – ma dostęp do środków na Twoim koncie i w każdym momencie może wypłacić z niego dowolną sumę.
Wyróżniamy dwie formy skimmingu: pierwsza dotyczy kradzieży w punktach usługowo-handlowych. Druga to skimming bankomatowy.
Bezpieczna płatność bezgotówkowa?
Niestety, na skimming jesteśmy narażeni w zasadzie w każdym miejscu, w którym płacimy kartą:
w restauracjach, sklepach czy stacjach benzynowych. Przestępcą może okazać się miły sprzedawca. Z tego względu, gdy płacimy kartą, zwróćmy uwagę na jego zachowanie. Cała transakcja powinna odbywać się w Twojej obecności. Jeśli tak nie jest, możesz stać się ofiarą skimmingu. Kradzież danych następuje najczęściej z kart, które nie wymagają wprowadzenia kodu PIN, ale nie jest to regułą.
Nie każdy bankomat jest bezpieczny
Niezwykle przykry w skutkach jest także skimming bankomatowy. Dlaczego? Ponieważ dzięki skimmerowi oraz sprytnie zamontowanej kamerze przestępcy mają dostęp nie tylko do danych z paska magnetycznego karty, ale także Twojego numeru PIN. Jeśli nie masz określonego limitu wypłaty, to z Twojego konta może w jednym momencie zniknąć cała gotówka. Wypłaty są najczęściej dokonywane poza granicami kraju.
„Przechytrz” skimming i czuj się bezpiecznie
Pomimo niebezpieczeństw wiążących się z użyciem kart płatniczych, możemy skutecznie uchronić się przed kradzieżą danych. Poznaj kilka skutecznych sposobów na skimming.
- Pierwsza sprawa: świadomość zagrożenia. Teraz, kiedy już wiesz, ze i Ty możesz stać się ofiarą skimmingu, jesteś w stanie skutecznie się przed nim zabezpieczyć.
- Bądź uważny przy każdej płatności. Nie pozwól na to, żeby sprzedawca czy też kelner pod byle pretekstem oddalił się z Twoją kartą w niewiadomym kierunku (na przykład udał się z nią na zaplecze).
- Chroń swój PIN. W żadnym wypadku nie noś numeru dostępu w portfelu lub, tym bardziej, nie zapisuj go na karcie! Kiedy dokonujesz płatności lub wypłacasz gotówkę z bankomatu za każdym razem zasłaniaj klawiaturę: czy to ręką, czy portfelem.
- Zwracaj uwagę na wygląd bankomatu. Często wypłacamy gotówkę w pośpiechu i nie zauważamy ważnych znaków ostrzegawczych. Pamiętaj: pośpiech w tym przypadku może Cię wiele kosztować! Co powinno wzbudzić Twój niepokój? Mocne zarysowania, wypukłe elementy urządzenia (szczególnie klawiatura, na której wpisujemy PIN) czy ślady kleju. W przypadku bankomatu mamy dwa rodzaje zagrożeń: pierwsze to skimmer, montowany w formie nakładki, najczęściej w szczelinie, do której wkładamy kartę. Kolejne zagrożenie to kamery. Przestępcy montują je w taki sposób, aby mogły sczytać Twój PIN. Niezwykle niebezpieczne są tzw. nakładki – klawiatury. To fałszywa plansza, nałożona na właściwą klawiaturę, która także „sprzedaje” Twój kod dostępu. Prawidłowa klawiatura jest płaska. Jeśli zauważysz, że jest inaczej, spróbuj ją delikatnie podważyć, a przekonasz się, czy jest oryginalna, czy też nie. Zwróć także uwagę na nietypowy i podwieszony baner świetlny – częste miejsce na kamerę.
- Ustaw limit zarówno płatności kartą, jak i wypłat w bankomacie. Będzie to dodatkowa trudność dla złodzieja, który już zdobył Twoje dane.
- Noś przy sobie numer telefonu do Twojego banku: jeśli zauważysz kradzież, będziesz mógł bezzwłocznie zastrzec kartę. W tym wypadku liczy się każda sekunda.
- Sprawdzaj swoją historię wypłat. Jakiś czas temu media poinformowały o 68 letniej kobiecie, która prawdopodobnie padła ofiarą skimmingu. Odkryła kradzież dzięki sprawdzeniu historii wypłat. Dobrym sposobem na kontrolę środków są SMS’y potwierdzające każdą wypłatę środków z konta.
- Korzystaj z bankomatów zamontowanych w monitorowanych pomieszczeniach. Są o wiele bardziej bezpieczne.
- Ubezpiecz kartę. Wtedy, nawet w przypadku kradzieży, otrzymasz zwrot gotówki
(o szczegóły zapytaj w swoim banku).
Jeśli będziesz pamiętać o powyższych regułach, uchronisz się przed kradzieżą i Twoje pieniądze będą bezpieczne.