Od 2014 roku zakup mieszkania jest o wiele prostszy!
Wobec programu „Mieszkanie dla Młodych” nie można przejść obojętnie. Z jakiego powodu? To doskonała propozycja dla tych, którzy marzą o swoich czterech kątach i własnej przestrzeni do życia.
O co chodzi?
MdM rządzi się kilka prostymi prawami. Oto najważniejsze z nich.
Idea
Dzięki programowi uzyskujemy dopłatę do wkładu własnego na zakup mieszkania lub budowę domu. W zależności od naszej sytuacji życiowej stopień dofinansowania będzie mniejszy lub większy.
Wnioskodawcy
Jak sama nazwa wskazuje MdM jest skierowany do osób młodych. Zdaniem ustawodawcy są to osoby, które nie przekroczyły 35. roku życia. Jednak MdM ma pewne wyjątki. Powiemy o nich za chwilę.
Kredyt
Aby otrzymać dofinansowanie musimy wziąć kredyt, którego kwota będzie stanowić co najmniej 50% wartości mieszkania. Długość okresu kredytowania to min. 15 lat. Kredyt możemy wziąć wyłącznie w polskich złotych.
Mieszkanie/dom
Nie każdy lokal jest objęty dofinansowaniem. Powierzchnia naszego mieszkania nie może przekroczyć 72 mkw, natomiast maksymalna powierzchnia domu to: 100 mkw. Istnieje jednak pewien wyjątek. Rodziny wielodzietne, które posiadają trójkę lub więcej dzieci, otrzymają dofinansowanie mieszkania o powierzchni aż 85. mkw. W przypadku domu jednorodzinnego będzie to 110 mkw.
To tyle, jeśli chodzi o główne założenia programu. Teraz przyjrzyjmy się im z bliska.
Zaczynamy od dobrych… wiadomości:
od września 2015 roku zakup mieszkania jest jeszcze prostszy!
Pierwszego września 2015 roku miała miejsce nowelizacja ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi. Czy zmiany wyjdą nam na dobre? Zobaczmy.
Idea
Idea pozostała taka sama. Państwo oferuje jednorazową dopłatę do wkładu własnego przy zakupie mieszkania lub budowie domu.
Wnioskodawcy
Limit wieku nadal obowiązuje. Dobra wiadomość jest taka, że tylko jeden ze współmałżonków nie może mieć więcej niż 35 lat. O dofinansowanie mogą starać się:
- single,
- małżonkowie, zarówno ci, którzy posiadają dzieci, jak i ci bezdzietni,
- osoby samotnie wychowujące dzieci, tutaj także i takie, które pozostają w związku małżeńskim (to w sytuacji, kiedy jeden z małżonków został pozbawiony praw rodzicielskich albo odbywa karę pobawienia wolności),
- osoby pozostające w związkach partnerskich: jest to nowy zapis ustawy, który niewątpliwie
w znacznym stopniu poszerzy grono MdM-owiczów.
Kiedy wiek nie gra roli?
Wiek wnioskodawców nie jest istotny w chwili, gdy posiadają co najmniej trójkę dzieci. To kolejna zmiana, która jest ukłonem w stosunku do rodzin wielodzietnych.
Jest jeszcze jeden warunek, który musimy spełnić, gdy chcemy otrzymać wsparcie rządowe.
Mieszanie czy dom, objęte dofinansowaniem, musi stanowić naszą pierwszą własność. Wyjątek? Oczywiście jest: zasada ta nie dotyczy rodzin wychowujących co najmniej 3-kę dzieci.
Nowa oferta – nowe możliwości
Poszerzyła się także oferta w MdM. Do sierpnia 2015 mogliśmy jedynie nabyć mieszkanie z rynku pierwotnego. Od września 2015 uzyskamy także dofinansowanie na zakup nieruchomości z rynku wtórnego. Ucieszą się zatem Ci, którzy planują kupić dom lub mieszkanie, powstałe także w wyniku adaptacji czy przebudowy.
Kolejną nowością jest zwiększenie dofinansowania. Single, małżeństwa, osoby, które tworzą związki partnerskie mogą liczyć na 10% dofinansowanie tzw. wartości odtworzeniowej; 15% dofinansowanie otrzymają osoby i rodziny wychowujące jedno dziecko; 20% wkład (tego jeszcze nie było) należy się wnioskodawcom, którzy posiadają dwójkę dzieci. Najbardziej uprzywilejowane są osoby wychowujące trójkę i więcej potomstwa. Po zmianie ustawy otrzymają aż 30% dofinansowania wartości odtworzeniowej.
Czy ustawodawca nas jeszcze czymś mile zaskoczył? Tak. Wzrosła także powierzchnia mieszkaniowa objęta dopłatą do wkładu własnego. Przed 1 września wynosiła ona zarówno w przypadku mieszkań jak i domów jednorodzinnych tylko 50 mkw. Obecnie ustawodawca ponownie zrobił ukłon w stronę rodzin wielodzietnych, bowiem osoby, które wychowują co najmniej trójkę dzieci, uzyskają dopłatę do powierzchni mieszkaniowej wyn. aż 65 mkw – w przypadku mieszkania. Natomiast z chwilą zakupu domu powierzchnia mieszkaniowa objęta dopłatą wyniesie aż 70 mkw.
Coś jeszcze?
Tak: cena, cena metra kwadratowego. To według niektórych, oprócz wielkości mieszkania, najtrudniejsze kryterium do spełnienia.
Ustawodawca narzucił nam pewne ograniczenia. Cena za 1 m2 musi spełniać kryteria specjalnie wyznaczone dla programu MdM. Znajdziemy je na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego, gdzie są co kwartał aktualizowane.
Kredyt
Tu większość zasad pozostała bez zmian. Czyli, aby otrzymać dofinansowanie musimy wziąć kredyt w polskich złotówkach. Kwota powinna stanowić co najmniej 50% wartości mieszkania. Długość okresu kredytowania to min. 15 lat. A co w przypadku, gdy nie mamy zdolności kredytowej? Spokojnie. Ustawodawca przewidział i taką możliwość. Jeśli w momencie składania wniosku nie posiadamy wspomnianej zdolności kredytowej, do umowy zawieranej z bankiem będziemy mogli włączyć dowolną, wskazaną przez sobie osobę. W przeciwieństwie do stanu poprzedniego: o kredyt mogą ubiegać się pary, które nie zalegalizowały swojego związku.
Czy warto wziąć udział w programie MdM?
Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. Jedno jest pewne. Dzięki MdM marzenie wielu osób o swoim własnym miejscu na ziemi, jest możliwe do spełnienia.