Zdolność kredytowa decyduje o tym, na jakich warunkach bank udzieli konkretnemu klientowi pożyczki. Im jest wyższa, tym zapisy w umowie z bankiem są korzystniejsze dla kredytobiorcy. O tym od czego zależy zdolność kredytowa, jak ją podnieść oraz przede wszystkim jak nie wpłynąć na jej obniżenie, przeczytacie w naszym artykule.
Problemy w uzyskaniu kredytu
Dziś, aby ubiegać się o kredyt, nie trzeba mieć podpisanej nawet stałej umowy o pracę, jednak mimo to obawy o otrzymanie pieniędzy spędzają sen z powiek wielu klientom banków. Problemy z uzyskaniem wysokiej zdolności kredytowej mają najczęściej osoby młode, starające się o kredyt mieszkaniowy, których sytuacja na rynku pracy nie jest jeszcze ustabilizowana. Jednak kłopot z zaciągnięciem zadłużenia może dotknąć nawet majętnych osób, które korzystają z kart debetowych i związane są szeregiem regularnych zobowiązań.
Od czego zależy zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa określa w ocenie banku możliwości do spłaty kredytu, którymi dysponuje konkretny klient. Zależy ona m.in. od jego sytuacji rodzinnej, pracy oraz stałych zobowiązań. Zwykle bank określa ją na podstawie karty scoringowej – jest to specjalny dokument, opisujący cechy kredytobiorcy. Wiarygodność klienta jest tym wyższa, im bardziej jego profil, stworzony na podstawie danych z kwestionariusza, odpowiada charakterystyce osób w terminie spłacających zadłużenie. Najlepiej, jeszcze przed wizytą u doradcy finansowego, sam wstępnie oblicz zdolność kredytową na stronie symulatora zamieszczonego na stronie banku.
Najczęściej wybieranym przez przyszłych kredytobiorców sposobem na uzyskanie niskich rat jest porównywanie warunków umów w różnych bankach. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, iż sami mogą wpłynąć na cenę zadłużenia. Ogromną rolę w ocenie wiarygodności klienta odgrywają działania podejmowane przez niego nawet na kilka lat przed złożeniem wniosku o pożyczkę.
Po pierwsze nie szkodzić
Wiarygodność wobec banku można podnieść, obniżając sumę regularnych zobowiązań. Przede wszystkim przed złożeniem wniosku kredytowego w banku warto pozbyć się kart kredytowych i debetowych – zwykle obniżają one zdolność kredytową o 5% ustalonych na nich limitów. Warto także wywiązać się ze spłaty wszystkich drobnych zadłużeń. Nawet niskie nieuregulowane pożyczki, generują dodatkowe wydatki, znacznie obniżając zdolność kredytową. Wystarczy wspomnieć, że tylko 100 zł comiesięcznych rat zmniejsza ją o 12 000 zł. Nie warto także składać wniosków kredytowych w wielu instytucjach, ponieważ jest to negatywnie postrzegane przez banki.
Jak podnieść swoja wiarygodność wobec banku?
Korzystniejsze warunki spłaty zadłużenia uzyskasz, dobierając do kredytu kolejnego rzetelnego kredytobiorcę. Im wyższe dochody netto „wspólnika”, tym taki duet staje się wiarygodniejszy wobec banku. Dobrym pomysłem, podnoszącym zdolność kredytową, jest również zwiększenie kwoty wkładu własnego lub rozłożenie spłaty na więcej równych rat. W uzyskaniu kredytu może pomóc także założenie konta w banku, w którym ubiegamy się o pieniądze – dzięki temu kredytodawca będzie miał wgląd w przebieg operacji dokonywanych w obrębie konta. Warto też zawczasu zadbać o dobrą historię kredytową. Regularna spłata zadłużeń z przeszłości z pewnością stanie się dla banku zapowiedzią systematycznego regulowania nowych zobowiązań.